cuzzam.uzerine.com


Haber bülteni üyeliği

 

CÜZZAM HASTALARINDA SAKATLIK OLUR MU?

Araştırmacılar, çubuk biçimli bakterinin hava yoluyla bulaştığını bedene burundaki mukozasından girdiğini dusunmektedirler. Mikrop daha sonra periferik sinirlerin myelin kılıfını meydana getiren Schwann hücrelerinin içinde yuvalanıp burada yıllar boyu sessiz kalabilmektedir.

Fakat bir süre sonra kişinin basile karşı verdiği bağışıklık cevabına bağlı olarak, ya bakterileri taşıyamayan Schwann hücrelerinin parçalanıp myelin yıkımı oluşturmaları, ya da bağışıklık sisteminin bakteri bulaşmış hücreleri belirleyip bunları yok etmesi sonucu sinirler işlevlerini yapamaz. Buna bağlı olarak duyu ve hareket kaybı oluşur ve göz, el ve ayaklarda yumuşak dokular, hatta kemikler büyük tahribata uğramaktadir.

Eğer cüzamlı hastalara geç tanı konulursa ya da doğru tedavi edilmezlerse, hastalığın seyri sırasında çevresel (periferik) sinir dokusunda oluşan yıkıma bağlı olarak özellikle el, ayak ve gözde bazı şekil bozuklukları(deformite) ve sakatlıklar ortaya çıkabilir. Zamanında tanı konularak etkin tedavi gören hastalarda sakatlık olmaz.

Editör Bilgileri

uzerine.com


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi